Trophies & Prizes


Trophy Listing for 2018 Festival Donor: Trophy/prize
Challenge Classes
CC01 Instrumental Challenge Federation of British Musical Industries: Silver Challenge Cup
CC02 Vocal Challenge The late Alex Simpson for Vocal Solo: Silver Challenge Trophy
Brass
B01X Brass Solo Open Premier Challenge Trophy & Prize I
B13X Trombone Solo, 18 & under Sandy Cuthill Memorial: Trophy & Prize I
B12X Trombone Solo, 16 & under Sandy Cuthill Memorial: Prize II
B11 Trombone Solo, 14 & under Sandy Cuthill Memorial: Prize II
Chamber Music
CH01X Chamber Music Open Fortescue Silver Salver - All; Haston Hands - Recorder only
CH02X Chamber Music 18 & Under Fortescue Silver Salver - All; Haston Hands - Recorder only
Group Music Making
GM01X Group, P.3 & under Aberdeen Infant Mistresses: Trophy
Piano
P05 Piano Solo, Grade 4 Alice Law: Prize
P06X Piano Solo, Grade 5-6 Alice Law: Prize
P07X Piano Solo, Grade 6-7 Alice Law: Prize
P08X Piano Solo, Grade 7-8 Alice Law: Prize
P09X Piano Solo, Open Alice Law: Prize
P10X Piano Repertoire, 14 & Under Irene Long: Memorial Trophy
P14 Piano Baroque, Grade 2-4 Margaret Charles: Rosebowl
P18X Piano Bach Open Jean G Donald: Prize
P23X Mozart Sonata, Open June Maclean: Rosebowl & Prize
P24X Beethoven Sonata, Open Adeline F Cheyne : Prize
P27X Piano Chopin, 18 & Under Agnes Hastings: Trophy
P28X Piano Chopin Open George Hastings: Memorial Trophy
Recorder & Woodwind
RW01X Recorder & Woodwind Open Solo Edmund Greig: Arion Trophy(Recorder) & Top Note: Trophy (Woodwind)
RW58 Recorder Groups Primary 4-5 & Under Mrs Joy Brockley: Ewen Trophy
RW59 Recorder Groups Primary 6-7 & Under Aberdeen Savings Bank: Silver Challenge Trophy (1)
RW49X Recorder Groups Secondary Aberdeen Savings Bank: Silver Challenge Trophy (2)
Strings
S01X String Solo Open, Violin Kreisler Medal - Violin only
S07 Violin Solo, grade 4 Vivaldi Cup
S51X Primary Orchestras The late James Macbeth: Silver Challenge Shield
S52X Secondary Orchestras The late James Macbeth: Silver Challenge Shield
S53X Open Orchestras The late James Macbeth: Silver Challenge Shield
Speech & Drama
SD12X Solo Verse, Open The Association: Gold Medal
SD17 Scots Verse - Burns, age 11 & Under Aberdeen Burns Association: Silver Cup
SD36 Sight Reading - overall winner SD34, 35 The Association: Silver Medal
SD38 Public Speaking - Solo. Age 12-16 Mr and Mrs E S Massie: Aberdeen Junior Chamber of Commerce Trophy
SD39 Public Speaking - Solo, Open J G Burnett Esq of Powis: Silver Challenge Cup
SD41X Verse Drama - Individual, age 16 & Under The late Marquis of Aberdeen & Temair: Gold Medal
SD42X Verse Drama - Individual, Open The late Marquis of Aberdeen & Temair: Gold Medal
SD44X Verse Drama - Group, age 16 & Under The late Marquis of Aberdeen & Temair: Gold Medal
SD45X Verse Drama - Group, Open The late Marquis of Aberdeen & Temair: Gold Medal
Traditional Music
T01 Open Solo Ina Smith Challenge Trophy
T02 Scott Skinner Open Scott Skinner Memorial Committee: Silver Challenge Trophy
T04 Solo - Any Instrument, age 12 & Under Mrs Shand: Silver Challenge Trophy for Piano
T05 Solo - Any Instrument, age 14 & Under James C Lyon: Silver Challenge Trophy
T09 Violin Solo age 12 & Under J Murdoch Henderson: Silver medal
T11 Violin Solo age 16 & Under J Murdoch Henderson: Silver Challenge Trophy
T12 Violin Solo 18 & Under Aberdeen & Strathspey Reel Society, in memory of Alex Sim: Challenge Trophy
T21 Orchestra/Group/Band Miss M Innes, Tarland, in memory of Alex Innes & Peter Milne: Silver Challenge Cup
Vocal & Choral
Choirs
V02X Primary School Junior Class Choir (P3-P5) Pupils in a Single Class Maureen Vernal: Trophy
V03X Primary School Junior Choir (P3-P5) The Association: Trophy
V04X Primary School Senior Class Choir (P6-7) William Mitchell: Trophy
V05X Primary School Choir LOAS: Challenge Shield
V06X Choirs from Primary Schools With Fewer Than 120 Pupils Provost Taylor: Silver Challenge Cup
V07X Choirs from Primary Schools With Fewer Than 250 Pupils Assoc.: Silver Challenge Shield
V08X Primary School Age: Scots Song Saltire Society: Trophy
V09X Choirs: Primary Age Aberdeen Orpheus Choir: Lythe Trophy
V10X Choirs: S.1-3 Age Feuar Managers of Fraserburgh: Gold Medal
V11X Secondary School Choirs: S1-S3 The late George Innes: Silver Bowl
V13X Female Choir: Secondary Age Paterson Sons & Marr Wood: Gold Medal
V14X Female Choir: Open Sir R W Smith of Crowmallie: Silver Challenge Cup
V15X Male Choir: Open Rowland Tims: Silver Medal
V17X Mixed Voice Choir: Open Feuar Managers of Peterhead: Silver Challenge Shield
Vocal Solos
V29 Girls P4 Pam Michie: Award
V30 Girls P5 Pam Michie: Award
V35X Soprano: S5-6 Jean Auchinachie: Memorial Prize
V36X Alto: S5-6 Jean Auchinachie: Memorial Prize
V38 Boys P4-5 Scott Luke: Trophy
V41X Boys S3-4 Donald Sim: Memorial Trophy
V42X Boys S5-6 Jean Auchinachie: Memorial Prize
V43X Classical Open: 18 & Over Nora Atkins: Memorial Trophy (performers MUST enter V43X,V44X and V45X to be eligible for this prize)
V44X Operatic Open: 18 & Over Nora Atkins: Memorial Trophy (performers MUST enter V43X,V44X and V45X to be eligible for this prize)
V45X Oratorio Open: 18 & Over Nora Atkins: Memorial Trophy (performers MUST enter V43X,V44X and V45X to be eligible for this prize)
V46X Bach Oratorio Open: 18 & Over Scott: Trophy
V47X Scots Song, Primary age Aberdeen Burns Club: Crawford Douglas Cup
V51X Scots Song Open Mrs John Macdonald: Silver Rose Bowl
V52X Hebridean Song, Primary age Lorna Sim: Memorial Trophy
V57X Folk Song, S.1-3 Aberdeen Folk Club for Folk Song: Jeannie Robertson Trophy
V69X Light Music Solo S.3-4 Garden: Trophy
V70X Light Music, Solo S.5-6 Pro Arte Society: Kathleen Stuart Quaich
V71X Light Music Solo Open Margaret Wright Memorial Trophy
V82X British Art Song Open: 18 & Over Mrs Lena Dunn Scorgie: Silver Trophy
V83X Lieder Open: 18 & Over Hartley: Silver cup